Študentská výstava Inšpirácie pre mladé generácie v Dizajn štúdiu ÚĽUV
Pozývame na výstavu študentskej tvorby zo Školy dizajnu – Súkromnej školy umeleckého priemyslu Bohumila Baču v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave.
INŠPIRÁCIE PRE MLADÉ GENERÁCIE
Výstava študentskej tvorby zo Školy dizajnu
Dizajn štúdio ÚĽUV
Dobrovičová 13, Bratislava
12. 2 – 27. 3. 2025
Vernisáž: 11. 2. 2025, 17:00
V spolupráci s ÚĽUV sme pre verejnosť pripravili výstavu tvorby študentov a študentiek štyroch odborov maturitného štúdia Školy dizajnu, ktorá reflektuje vzťah a prepájanie remesla a tradíci so súčasným dizajnom a technológiami. Každý z odborov pracoval na konkrétnej téme inšpirovanej ľudovou tvorbou a tradíciami, ktorú autorsky interpretoval v kontexte svojich odborných zameraní a súčasných tendencií v dizajne.
Odevný dizajn / REMESELNÉ TRADÍCIE V NOVOM ŠATE
Študenti a študentky odevného dizajnu sa zúčastnili workshopu v spolupráci s Ústredím ľudovej a umeleckej výroby, ktorého cieľom bolo prepájanie remeselných tradícií so súčasným dizajnom. Počas tímovej spolupráce vznikli odevy a odevné doplnky vyrobené z tradičných materiálov, ako sú modrotlačové, vlnené a ľanové plátna. Účastníci využívali rôzne textilné techniky, ako výšivku či háčkovanie, aby dodali výrobkom autentický charakter. Počas týždenného workshopu vznikli rozmanité odevy, ktoré reflektujú siluety tradičných ľudových odevov, no zároveň akcentujú súčasné módne tendencie a autorský rukopis začínajúcich dizajnérov a dizajnérok. Projekt kreatívne viedla dizajnérka Júlia Šmidáková, ktorá študentom a študentkám pomáhala pri rozvíjaní ich prvotných nápadov a zároveň ich usmerňovala pri realizácii finálnych diel.
Grafický dizajn / PRESAHY ĽUDOVÝCH FORIEM PRE MLADÝCH GRAFICKÝCH DIZAJNÉROV A DIZAJNÉRKY
Grafický dizajn sa na tejto výstave prezentuje vo forme návrhov výročných logotypov pre ÚĽUV, kde študenti a študentky vstupovali so svojimi predstavami a nápadmi už do hotového logotypu a vytvárali jeho novú podobu na špeciálnu príležitosť. Táto grafická disciplína – redizajnu alebo dodatočnej úpravy logotypu, patrí medzi náročnejšie zadania. Najprv bolo potrebné, aby sa oboznámili s prostredím do ktorého vstupujú, následne si zmapovali romanitosť vizuálneho sveta ľudovej tvorby a vyťažili z neho inšpiráciu na vytvorenie výročného logotypu. Vystavených je 26 vyročných logotypov, kde môžete vidieť 26 rozličných prístupov a 26 skvelých nápadov. Autormi sú študenti a študentky 3. ročníka, od ktorých máte možnosť vidieť aj kreatívnu prácu s typografiou v kombinácii s kresbou kohúta, grafické listy spracované technikou risografie, ale aj skvelé návrhy na obaly na potraviny, ktoré sú vystavené v podobe prototypov.
Priemyselný dizajn / INŠPIRÁCIA V PRÍRODE A V ĽUDOVEJ TRADÍCII
Inštalácia produktov študentov a študentiek priemyselného dizajnu prezentuje prierez témami, ktoré koncepčne alebo pragmaticky reagujú na dôležitosť a význam remeselného prístupu k dizajnérskym témam navrhovaním a zhotovovaním funkčných produktov s dôrazom na udržateľné a prírodné materiály. V kolekcii vystavených produktov sa nachádzajú dizajnové riešenia príboru s ohľadom na ergonómiu úchopu, koncepty sedenia ako voľnej dispozície v rámci modularity prvkov, ale aj výstupy zo zadania: „Sadni si na dvojmetrovú dosku“ zameraného na ekologický prístup pri navrhovaní, kde je potrebné navrhnúť sedenie bezodpadovým využitím drevenej dosky so stanovenými rozmermi. Študentské práce často vychádzajú z inšpirácií v prírode a jej tvaroch, priamom aplikovaní prírodných materiálov a remeselných prístupov ako je napríklad tvorba keramiky a jej využitie v priemyselnom dizajne. Vybranou kolekciou produktov chceme prezentovať aktívnu snahu o zapojenie remeselných princípov tvorby do našich návrhov a dizajnérskych prístupov.
Grafický a priestorový dizajn / NAČRELI SME DO PRAMEŇOV ĽUDOVEJ SLOVESNOSTI
Naša krásna, ľubozvučná slovenčina pre nás aj dnes predstavuje nevyčerpateľný prameň inšpirácie. V jej hlbinách sa ukrývajú výrazy, ktoré kedysi bežne zaznievali v našich mestách či dedinách, no dnes už ich významu rozumie málokto. Sú hravé, zvučné, prapodivné a často aj úsmevné. Študenti a študentky odboru Grafický a priestorový dizajn sa bližšie pozreli na nárečové pomenovania, ktoré popisovali špecifické či nelichotivé ľudské vlastnosti. Prostredníctvom autorskej ilustrácie prinášajú sériu výtvarných interpretácií, ktoré tieto zabudnuté výrazy oživujú v duchu súčasných vizuálnych tendencií. Zároveň tiež podnecujú publikum, aby sa pozastavilo nad krásou a rozmanitosťou nášho jazyka. Naši študenti a študentky sa prezentujú aj sériou ilustrovaných postavičiek, ktoré v sebe nesú slovenské rozprávkové motívy, ako aj motívy pochádzajúce z iných kultúr, stvárnené súčasným digitálnym výtvarným štýlom „pixel art“.