O našom pobyte a výsledkoch v Kuressaare Ametikool / Erasmus+

Študenti Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu v Bratislave, Dana Okoličányová a Rudolf Šťastný, absolvovali mesačný pobyt na ostrove Saaremaa v Estónsku v rámci programu ERASMUS+. Stáže sa v partnerskej škole Kuressaare Ametikool spolu so študentmi zúčastnili aj pedagógovia, Marianna Kajabová a Maja Božovic Bažík, ktorých pobyt trval dva týždne. ​Zahraničná stáž umožnila našim študentom vyššieho odborného štúdia odevného a textilného dizajnu získať skúsenosti pri realizácii odevov a módnych doplnkov s použitím kože a našim pedagógom implementovať skúsenosti a know-how z Estónska do nášho vyučovacieho procesu.

_
Dvaja študenti z odboru Odevný a textilný dizajn sa pod vedením estónskych učiteľov v hosťujúcej škole oboznámili s textilnými a remeselnými technikami a aplikovali ich na jeden kus pánskych nohavíc a košeľu, ku ktorým zhotovili kožený opasok a „nápästníky“. Zhotovili tiež dámsky odev, ktorý pozostáva z jedného kusu sukne a blúzky, ktoré dopĺňa taška a krpce. Výsledkom je ucelený pánsky a dámsky ľudový odev inšpirovaný slovenskou a estónskou kultúrou. Študenti sa pri tvorbe kolekcie inšpirovali farebnosťou, vzormi, druhmi látok, poveternostnými podmienkami, náboženstvom a ďalšími vplyvmi v kultúrno- spoločenskom rozsahu.
_
Rudolf Šťastný o svojom študijnom pobyte: Rudo:
„Erasmus+ projekt je skvelou príležitosťou spoznať novú krajinu, naučiť sa nové poznatky a stretnúť sa s novými ľuďmi. Pobyt na Estónskom ostrove Saaremaa nám otvoril novú príležitosť objaviť krásnu prírodu, a dozvedieť sa niečo nové o ostrovnej kultúre a histórii. Estónci sú otvorení, milí a pohostinní. Väčšinu času sme strávili v mestečku Kuressaare, kde sme boli ubytovaní a kde sa nachádzala inštitúcia, v ktorej sme
absolvovali kurzy. Naučili sme sa pracovať a spracovávať rôzne druhy kože (kozia, kravská, prírodná), z ktorých sme vytvorili kožené výrobky ako krpce, rukavice, kabelku, opasok, či náramky. V rámci tohto procesu sme si vyskúšali aj farbenie a vyrývanie do kože. V priebehu pobytu sme objavovali zákutia ostrova a spoznávali históriu mesta. Navštívili sme remeselné dielne lokálnych dizajnérov v mestečku Kuressaare a Múzeum dizajnu v Talline, do ktorého trvala cesta autobusom a z časti aj trajektom 4 hodiny. Počas kurzov sme neustále tvorili a výsledkom nášho pobytu je kolekcia odevov, ktorej inšpirácia vychádza zo slovenskej a estónskej ľudovej kultúry. Inšpirovali sme sa typom odevu, vzorom a farebnosťou, ktorá je dominantným prvkom oboch našich ľudových kultúr.“


↓Viac info a foto nájdete aj v brožúre ↓

Erasmus_Skola_dizajnu.pdf
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.